GrCs2Ek

Jak poprawnie mówić po polsku...

Rekomendowane odpowiedzi

Poniżej wypiszę najczęściej popełniane błędy w polskiej mowie i jeśli choć jednej osobie pomoże to uniknąć kompromitacji, uznam to za sukces

(na czerwono błędy, na zielono prawidłowa wymowa).

Zacznę od nagminnego stosowania formy męskiej (dwoma) w zdaniach z podmiotem towarzyszącym rodzaju żeńskiego (zasmucający jest fakt, iż nawet kobiety robią ten błąd):

- "Byłam wczoraj na zakupach z dwoma koleżankami." - "Byłam wczoraj na zakupach z dwiema koleżankami."

- "Prokuratura aktualnie zajmuje się dwoma sprawami." - "Prokuratura aktualnie zajmuje się dwiema sprawami."

- "Byłem wczoraj na piwie z dwoma kumplami." <- tutaj użycie formy męskiej "dwoma" jest zasadne, gdyż podmiot towarzyszący także jest rodzaju męskiego.

Kolejny często popełniany błąd występuje w podawaniu roku jakiegoś wydarzenia. Forma "dwutysięczny" jest prawidłowa tylko przy roku 2000, a każdy kolejny powinien zaczynać się od "dwa tysiące...", na przykład:

- "Podobało mi się Boże Narodzenie w dwutysięcznym-piątym." - "Podobało mi się Boże Narodzenie w dwa tysiące piątym."

- "Trwalsze były Toyoty sprzed roku dwutysięcznego."

Kolejny temat rzeka to stosowanie "ą" w liczbie pojedynczej i "om" w liczbie mnogiej. Niektórzy używają tej drugiej w każdym przypadku (najczęściej politycy), a inni zaś wszędzie stosują tę pierwszą, co jest po prostu żałosne. Kilka przykładów (podam same poprawne zastosowania):

- "Umówiłem się z koleżanką." - "Przyglądam się kilku koleżankom."

- "Wracam do domu z gazetą." - "Nie wierzę już gazetom."

- "W gazecie pisze, że podpalacze znowu grasują." - "W gazecie jest napisane, że podpalacze znowu grasują."

- "W naszym czasopiśmie pisze się tylko prawdę."

- "Wygodniej pisze się długopisem, niż piórem."

Od tego momentu będę podawał już same przypadki bez przykładów:

wziąść - wziąć,

włanczać - włączać, wyłanczać - wyłączać,

pominełem - pominąłem,

w cudzysłowiu - w cudzysłowie,

pierwszy styczeń - pierwszy stycznia, szósty wrzesień - szósty września,

popełniali by - popełnialiby,

przezemnie - przeze mnie, bezemnie - beze mnie,

wogóle - w ogóle,

w kiślu - w kisielu, z kiślem - z kisielem,

wiele ludzi - wielu ludzi, wiele internautów - wielu internautów, wiele osób (tutaj "wiele" użyte jest prawidłowo),

w każdym bądź razie - w każdym razie,

to by było na tyle - to by było tyle,

wymyśleć - wymyślić,

zchodzić - schodzić,

skok na spadochronie - skok ze spadochronem,

z kąd - skąd, z tamtąd - stamtąd, z przed - sprzed,

wysłać na adres - wysłać pod adres,

pojedyńczy - pojedynczy,

zamarźnięty - zamarznięty.

Na pewno nie wypisałem tutaj wszystkich przypadków i pominąłem najbardziej oczywisty, jak "przyszłem - przyszedłem", ale jeśli przyjdzie Ci na myśl coś, o czym zapomniałem, to napisz o tym w swoim komentarzu, bo ktoś kiedyś za ten język walczył i ginął, jak i o to, by Polska nie zniknęła na stałe z mapy świata, a był taki czas - niestety.

EDYCJA:

Zapomniałem jeszcze wspomnieć o angielskich wstawkach, które kaleczą i zubożają nasz ojczysty język. Dosyć dobrze znam j. angielski i nawet go lubię, ale czy nie można powiedzieć:

- spójrz, rzuć okiem, zobacz, zamiast: looknij,

- za kulisami, z tyłu sceny, zamiast: na backstage'u,

- wysłać, wrzucić, zamiast: upload'ować,

- dla zabawy, dla rozrywki, zamiast: dla fun'u?

Myślę, że można, a nawet trzeba, bo dzięki takim zamiennikom wcale nie stajemy się lepsi, ani fajniejsi - wręcz przeciwnie.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

czas taki był jest i będzie co najgorsze - nie zmienia to faktu ze tu ludzi mowy nie nauczysz a co gorsza profesorowaniem możesz tylko odstraszyć

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo przydatny temat.

01001011 01101111 01100100 00100000 01101110 01100001 00100000 01100110 01110010 01100101 01100101 00100000 01010110 01001001 01010000 00100111 01100001 00111010 00100000 00111000 00110100 01010011 01010100 01001010 00110010 01000001 01000011

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
czas taki był jest i będzie co najgorsze - nie zmienia to faktu ze tu ludzi mowy nie nauczysz a co gorsza profesorowaniem możesz tylko odstraszyć

Jeśli ktoś odbiera to, jako profesorowanie, to znaczy, że on ma problem, nie ja.

Jeśli uważasz, że Polska znowu zniknie z mapy, to jest mi przykro, że z taką łatwością postawiłeś kreskę na swojej Ojczyźnie i szkoda, że z góry założyłeś, że tutaj nikt niczego nie jest w stanie się nauczyć. Z takim podejściem nikt nigdy by niczego nie zbudował, ani nie stworzył na świecie niestety.

Bardzo przydatny temat.

Dzięki, dobrze, że ktoś potrafi docenić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pisze się: jesteś chujem czy jesteś hujem ?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Pisze się: jesteś chujem czy jesteś hujem ?

Pozdrawiam

Polecam czytanie ze zrozumieniem, bo ten poradnik nie traktuje o ortografii, ale skoro już poruszyłeś taki "wzniosły" przykład, to pisze się poprawnie przez "Ch".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak dla mnie świetny pomysł. Zapewne tylko garstka ludzi skorzysta, ale zawsze warto mieć nadzieję i poprawiać innych, bo czasem takie "kwiatki" wychodzą, że aż przykro się robi. :)

Nie potrafię zrozumieć dlaczego ciągle widzę błędy w tych wyrazach - "z kąd - skąd, z tamtąd - stamtąd, z przed - sprzed".. To drażni mnie najbardziej. O ile dobrze pamiętam, w szkole była o tym mowa (jak i o wielu innych przypadkach)..

Con­suetu­do est al­te­ra na­tura.

signature.php?steamid=76561198034702123

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jak dla mnie świetny pomysł. Zapewne tylko garstka ludzi skorzysta, ale zawsze warto mieć nadzieję i poprawiać innych, bo czasem takie "kwiatki" wychodzą, że aż przykro się robi. :)

Nie potrafię zrozumieć dlaczego ciągle widzę błędy w tych wyrazach - "z kąd - skąd, z tamtąd - stamtąd, z przed - sprzed".. To drażni mnie najbardziej. O ile dobrze pamiętam, w szkole była o tym mowa (jak i o wielu innych przypadkach)..

Te "kwiatki", o których wspomniałaś też mnie irytują bardziej niż inne, a skąd to się bierze? Powodów jest pewnie wiele, ale główne to na pewno niedbalstwo i brak uwagi na lekcjach j. polskiego :).

EDYCJA:

Zapomniałem jeszcze wspomnieć o angielskich wstawkach, które kaleczą i zubożają nasz ojczysty język. Dosyć dobrze znam j. angielski i nawet go lubię, ale czy nie można powiedzieć:

- spójrz, rzuć okiem, zobacz, zamiast: looknij,

- za kulisami, z tyłu sceny, zamiast: na backstage'u,

- wysłać, wrzucić, zamiast: upload'ować,

- dla zabawy, dla rozrywki, zamiast: dla fun'u?

Myślę, że można, a nawet trzeba, bo dzięki takim zamiennikom wcale nie stajemy się lepsi, ani fajniejsi - wręcz przeciwnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość TaryFikator

Temat w dziesiątkę! Żeby jeszcze takie wskazówki podczas gry się pokazywały to by było ekstra, ze względu na to, że czat czasami jakby nie Polski ;]

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Temat w dziesiątkę! Żeby jeszcze takie wskazówki podczas gry się pokazywały to by było ekstra, ze względu na to, że czat czasami jakby nie Polski ;]

Dzięki.

Jest możliwość filtrowania czatu i możliwe różne opcje, jak zamiana wyrazu na poprawny, wyświetlenie innej informacji, zablokowanie, lub automatyczna kara dla piszącego. Może to by zdało egzamin, gdyby root zastosował taki plugin na serwerach ;D.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

temat fajny, ale jak na serwery wbijają (co często się zdarza) 13 i mniej... to ciężko mówić o poprawności językowej. Niestety, takie czasy...

" Ludzie żyją otoczeni przez to. co przyjęli za prawidłowe i prawdziwe. Tak właśnie określają "rzeczywistość". To wszytko jednak może być zwykła iluzją. Generalnie można założyć, ze ludzie żyją w świecie swoich własnych przekonań". - Itachi Uchiha

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
temat fajny, ale jak na serwery wbijają (co często się zdarza) 13 i mniej... to ciężko mówić o poprawności językowej. Niestety, takie czasy...

Prawda, ale może to się bierze z tego, że nikt ich nie poprawia, bo każdy z góry zakłada, że nie ma sensu i tu koło się zamyka.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

jak pracowałem z młodzieżą gimnazjalną, to mogę powiedzieć z doświadczenia, że to nie jest tak, że nikt nie próbuje. Tacy ludzie są, ale jak by to powiedzieć... Najlepszy przykład jest na wódce; jak mówisz pijakowi, że wódka jest szkodliwa to on nie przestanie pić. Sam musi chcieć zerwać z nałogiem. Tu jest podobnie. Jeżeli oni nie zechcą słuchać to niczego nie wniesie napominanie. Być może jakiś mały procent ze tego zostanie gdzieś w pamięci ;)

" Ludzie żyją otoczeni przez to. co przyjęli za prawidłowe i prawdziwe. Tak właśnie określają "rzeczywistość". To wszytko jednak może być zwykła iluzją. Generalnie można założyć, ze ludzie żyją w świecie swoich własnych przekonań". - Itachi Uchiha

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pewnie jest tak, jak mówisz i na pewno coś w pamięci zostaje, pozostaje jeszcze jakaś dobra argumentacja, żeby wiedzieli, że Ci żołnierze, którzy walczyli i ginęli za Polskę, ginęli też za nasz język. Jak zaczną chcieć mówić po polsku poprawnie to do głowy wejdzie więcej.

Na pewno nie należy odpuszczać, bo wtedy nic się nie zmieni, a będzie tylko gorzej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

jak kiedys chodziłem na studia to zawsze mnie denerwował jeden profesorek od fizyki:

mowił po staropolsku i tak sobie teraz to przypomniałem czytając ten temat :

nie mowił: spożniać sie- tylko spaźniać

i odwołująć sie do tego co mowi groszek, walczyli za jezyk (NIE DO KOŃCA TAKI SAM JAK TERAZ)- podałem przykład profesora, a takich słow staropolskich jest wiele wiecej)ale np powstańcy śląscy też walczyli za polske i język (gwara-to element jezyka,dialekt) i to że ktos się urodził jak np ja na śląsku gdzie sie nie mowi a godo i starsze pokolenie używało i używa takiego dialektu stąd niektorzy popełniają czasem błedy szedłem-szłem-szłech-szełem i nie wynikaja z niedouczenia-wiadomo nie mowie o osobach ktore ewidentnie nie potrafia posługiwać sie jezykiem i są spod TRZEPAKA *** i uwaga paprawna forma w jezyku staropolskim(Z POD). <cool>

spimage.php?id=76561197985004913

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
jak kiedys chodziłem na studia to zawsze mnie denerwował jeden profesorek od fizyki:

mowił po staropolsku i tak sobie teraz to przypomniałem czytając ten temat :

nie mowił: spożniać sie- tylko spaźniać

i odwołująć sie do tego co mowi groszek, walczyli za jezyk (NIE DO KOŃCA TAKI SAM JAK TERAZ)- podałem przykład profesora, a takich słow staropolskich jest wiele wiecej)ale np powstańcy śląscy też walczyli za polske i język (gwara-to element jezyka,dialekt) i to że ktos się urodził jak np ja na śląsku gdzie sie nie mowi a godo i starsze pokolenie używało i używa takiego dialektu stąd niektorzy popełniają czasem błedy szedłem-szłem-szłech-szełem i nie wynikaja z niedouczenia-wiadomo nie mowie o osobach ktore ewidentnie nie potrafia posługiwać sie jezykiem i są spod TRZEPAKA *** i uwaga paprawna forma w jezyku staropolskim(Z POD). <cool>

Dlaczego mielibyśmy nagle mówić po staropolsku, skoro sama nazwa mówi, że tak mówiono niegdyś. W tym temacie nie odnoszę się do żadnej gwary, więc wypowiedź nie na temat ^^.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

gwara-dialekt, to element języka , POLSKOŚCI a nawiązałes do tego że walczyli za język a Język Polski i Polskość to również te elementy wiec wg mnie ma :P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
gwara-dialekt, to element języka , POLSKOŚCI a nawiązałes do tego że walczyli za język a Język Polski i Polskość to również te elementy wiec wg mnie ma :P

Ten temat powstał po to, aby ludzie odwiedzający te fora nie popełniali najczęściej popełnianych błędów w posługiwaniu się j. polskim.

Kwestia walki została poruszona dodatkowo, jako argumentacja. Ty natomiast starasz się zrobić z tego gwóźdź programu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość TaryFikator

Dyman... Wszyscy a może i cała mniejszość zna historię Polski na tyle, żeby się choć trochę wypowiedzieć na temat Śląska i Dolnego Śląska, ale tak jak Groszek mówi, nie tego temat się tyczy. Załóżcie nowy temat, który będzie dotyczył historii, gwary czy też innemu tego podobnych tematów i tam polemizujcie! Peace & love :*

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No dobra dobra może troszeczke zabrnąłem w tą historie :*

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość TaryFikator

Dzięki za poprawę ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dzięki za poprawę ;)

Nie ma sprawy ;).

Chciałem dodać kolejne, ale widzę, że znowu nie można edytować własnych postów:

dobzi - dobrzy,

przedewszystkim - przede wszystkim,

zaowalowany - zawoalowany,

z pode łba - spode łba.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wysylam do mojej stopki =DDDD

VAC-BAN

cf2cf7ddad9e.gif

Spierdalam bo jebie tu stolcem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Wysylam do mojej stopki =DDDD

(Ortografia powinna być trudna po to, żebym ja czytając podanie o pracę od razu widział czy człowiek jest idiotą...)

Umknął Tobie fakt, że ten temat nie traktuje o ortografii.

Ortografia albo jest trudna, albo nie, a o poziomie trudności świadczą indywidualne zdolności i zasób wiedzy.

W dobie wbudowanych słowników i edytorów tekstu trudno nazwać taką metodę weryfikacji skuteczną.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta